Rynek kakao przeszedł w latach 2024–2026 przez jeden z najbardziej ekstremalnych cykli cenowych w historii surowców rolnych — od poziomu ok. 4 800 USD/t na początku 2024 roku, przez rekordowy szczyt powyżej 12 400 USD we wrześniu 2025, po gwałtowny krach do zaledwie 2 846 USD w lutym 2026, a następnie kolejne silne odbicie. Na 4 września 2026 kontrakt CCZ6 notuje ok. 6 174–6 202 USD/t — to wzrost o +23% względem 2 lipca 2026 (5 017 USD/t), napędzany obawami o zbiory sezonu 2026/27 i potwierdzającym się El Niño. Niniejsza analiza przedstawia aktualną prognozę cen kakao oraz realistyczne perspektywy na lata 2026–2030.
► Zaktualizowano: cena, zakres 52-tygodniowy, sygnał AT, bilans rynkowy
Kontrakty terminowe na kakao (ICE, kontrakt grudzień 2026, CCZ6) notowane są (4 września 2026) na poziomie ok. 6 174–6 202 USD za tonę — wzrost o +23% od 2 lipca (5 017 USD/t). Kurs osiągnął w końcu sierpnia 11-miesięczne maksimum ok. 6 600 USD/t na fali obaw o zbiory sezonu 2026/27. 52-tygodniowy zakres notowań: 2 846–7 644 USD/t.
Rynek przeszedł strukturalną zmianę — z rekordowego deficytu 489–494 tys. ton w sezonie 2023/24 do dwóch kolejnych sezonów nadwyżkowych. Jednak prognoza nadwyżki na sezon 2026/27 została drastycznie obniżona: StoneX 29 lipca obciął szacunek do zaledwie 25 tys. t z 149 tys. t (kwiecień), a Transgraph (23 lipca) prognozuje 80 tys. t vs 415 tys. t w 2025/26 — wszystko przez El Niño i choroby.
Start sezonu main crop: Wybrzeże Kości Słoniowej ogłosiło 1 września 2026 oficjalny początek sezonu głównych zbiorów 2026/27, utrzymując cenę skupu na poziomie 1 200 CFA/kg (~2,12 USD) — bez zmiany względem mid-crop. Zbiory będą trwały do 28 lutego 2027. Prognozy dla WŁS są wyraźnie niższe niż rok wcześniej: średnia ocena produkcji WKŚ = 1,8 mln ton (-18% r/r) wg wczesnych badań.
Po stronie podaży dane za sezon 2025/26 są jednak solidne: dostawy kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej sięgnęły 1,910 mln ton od początku sezonu (28 czerwca), czyli o 18,4% więcej r/r. Ghana zamknęła sezon 2025/26 zbiorami 750 tys. t (+25,6% r/r vs 597 tys. t rok wcześniej), ale COCOBOD szacuje sezon 2026/27 tylko na 450–550 tys. t (vs 750 tys. t) z powodu swollen shoot disease, starzenia farm i El Niño.
► Zaktualizowano: cena, zakres 52-tyg., sygnał AT, prognozy nadwyżki
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Cena (kontrakt grudzień 2026, CCZ6) | 6 174–6 202 USD/t | Investing.com / TradingView, 4.09.2026 |
| Zakres 52 tyg. | 2 846–7 644 USD/t | Investing.com |
| Minimum 2026 (luty) | 2 846 USD/t | Trading Economics |
| 11-miesięczne maksimum (sie. 2026) | ~6 600 USD/t (koniec sierpnia) | Barchart, 4.09.2026 |
| Sygnał techniczny (miesięczny) | Mocne kup (zmiana z „Sprzedaj" w lipcu) | Investing.com, 4.09.2026 |
| Nadwyżka 2025/26 (prognoza) | ~415 tys. ton (Transgraph) | Transgraph, 23.07.2026 |
| Nadwyżka 2026/27 (StoneX, lip. 2026) | 25 tys. ton (rewizja z 149 tys.) | StoneX, 29.07.2026 |
| Nadwyżka 2026/27 (Transgraph) | 80 tys. ton (rewizja z 267 tys.) | Transgraph, 23.07.2026 |
| Zbiory Ghana 2026/27 (COCOBOD) | 450–650 tys. ton (-13% do -27% r/r) | COCOBOD, sie. 2026 |
| Prognoza WKŚ 2026/27 (main crop) | 1,8 mln t (-18% r/r) | Barchart/wczesne oceny |
„Czynniki kształtujące cenę kakao."
Rok 2024 zapisał się w historii rynku kakao jako okres bezprecedensowej zmienności, a rok 2026 pokazał, że cykl jeszcze się nie zakończył. Kontrakty na nowojorskiej giełdzie ICE wzrosły o 79% między styczniem 2024 (4 822 USD/t) a majem 2024 (9 988 USD/t), a we wrześniu 2025 roku ceny osiągnęły historyczne maksimum na poziomie ponad 12 400 USD za tonę. Od tego szczytu rynek załamał się równie gwałtownie do lutego 2026 (2 846 USD/t), a następnie odbił.
► Zaktualizowano tabelę: dodano dane sierpień–wrzesień 2026
| Data | Cena (USD/t) | Zdarzenie |
|---|---|---|
| Styczeń 2024 | 4 822 | Początek cyklu wzrostowego |
| Maj 2024 | 9 988 (maks. 10 075) | +79% od stycznia; pierwszy szczyt powyżej 10 000 USD |
| Grudzień 2024 | 7 231 (maks. 10 508) | Korekta, drugi szczyt powyżej 10 000 USD |
| Wrzesień 2025 | 11 675 (maks. 12 438) | Historyczne maksimum cyklu |
| Grudzień 2025 | 7 888 | Korekta po szczycie |
| Luty 2026 | 2 846 (minimum) | Krach na fali prognoz nadwyżki (StoneX, ICCO) i wzrostu zapasów ICE |
| 11 maja 2026 | 4 709 (5-miesięczne maks.) | Odbicie na obawach o El Niño i zakłóceniach podaży |
| 25 czerwca 2026 | ~5 250 (5,5-miesięczne maks.) | Rajd +20% w dwa tygodnie; ulewy w Afryce Zachodniej |
| 2 lipca 2026 | 5 017 | Korekta po rekordowych dostawach z WKŚ i Nigerii |
| 29 lipca 2026 (StoneX) | — | StoneX obniża prognozę nadwyżki 2026/27 do 25 tys. t z 149 tys. t; El Niño |
| 20 sierpnia 2026 (COCOBOD) | — | Ghana szacuje zbiory 2026/27 na 650 tys. t (-13% r/r) |
| Koń. sierpnia 2026 | ~6 600 (11-miesięczne maks.) | Rajd na obawach o black pod disease i zmniejsz. WKŚ zbiorach |
| 4 września 2026 | 6 174–6 202 | Start sezonu main crop WKŚ; sygnał AT: Mocne kup |
► Zaktualizowano: prognozy nadwyżki 2026/27 po rewizjach StoneX i Transgraph
Deficyt podażowy w sezonie 2023/24 wyniósł rekordowe 489–494 tys. ton. Sezon 2024/25 przyniósł pierwszą nadwyżkę: ICCO szacuje 75 tys. ton, przy globalnej produkcji 4,728 mln ton (+8,4% r/r) i przemiałach 4,606 mln ton. Sezon 2025/26 ma przynieść znacznie większą nadwyżkę — Transgraph (23.07) prognozuje 415 tys. ton. Natomiast sezon 2026/27 jest przedmiotem gwałtownych rewizji w dół: StoneX obciął szacunek do zaledwie 25 tys. t (z 149 tys. w kwietniu), Transgraph — do 80 tys. t (z 267 tys.). Odpowiedź na El Niño i black pod disease to główna siła napędowa cen we wrześniu 2026.
| Wskaźnik | Sezon 2023/24 | Sezon 2024/25 | Sezon 2025/26 (prognoza) | Sezon 2026/27 (prognoza) |
|---|---|---|---|---|
| Globalna produkcja | 4,2 mln ton (-14%) | 4,728 mln ton (+8,4%) | ~5,11 mln ton (wzrost) | 4,87 mln ton (Transgraph); WKŚ -18% |
| Globalne przemiał[y] | 4,8 mln ton | 4,606 mln ton (-4,3%) | Dalsze osłabienie | Zależne od cen detalicznych |
| Bilans rynkowy | -489–494 tys. ton | +75 tys. ton | +415 tys. ton (Transgraph) | +25 tys. ton (StoneX); +80 tys. t (Transgraph) |
| Status | Rekordowy deficyt | Pierwsza nadwyżka od 4 lat | Duża nadwyżka | Drastyczna rewizja w dół; El Niño |
Modele prognostyczne oparte na analizie cen kakao uwzględniają sześć kluczowych czynników: podaż, popyt, warunki pogodowe, choroby roślin, politykę rządową oraz inflację.
| Czynnik | Wpływ | Rezultat | Metryki |
|---|---|---|---|
| Podaż | Bezpośredni, silny | Spadek produkcji → wzrost cen | Wolumen produkcji (mln ton), dostawy do portów |
| Popyt | Bezpośredni, umiarkowany | Spadek konsumpcji → presja spadkowa | Przemiały (mln ton), sprzedaż czekolady r/r |
| Warunki pogodowe | Pośredni, silny | Ulewy/susze → straty w plonach + black pod disease | Opady (mm), ryzyko El Niño |
| Choroby roślin | Pośredni, silny | Epidemie (czarna zgnilizna) → spadek jakości i wydajności | % porażonych drzew, straty plonów (%) |
| Polityka rządowa | Pośredni, umiarkowany | Ceny minimalne w Ghanie/WKŚ → wpływ na podaż eksportową | Ceny minimalne (USD/t), cła eksportowe (%) |
| Regulacje UE (EUDR) | Pośredni, narastający | Wymogi zgodności → premia cenowa od 2027 | Terminy wdrożenia, koszty compliance |
„Udział regionów w globalnej produkcji kakao."
Kakaowiec właściwy osiąga pełną wydajność dopiero po kilku latach, a w Afryce Zachodniej znaczna część drzew przekroczyła już 25 lat. We wrześniu 2026 do problemów logistycznych i starzenia farm dołączyła epidemia black pod disease (czarna zgnilizna strączków) w WKŚ i Ghanie, rozwijająca się w warunkach braku słońca i nadmiernej wilgoci. Szacuje się, że może obniżyć jakość i wolumen zbiorów main crop 2026/27.
► Dodano: dane o black pod disease, start main crop 1 września, cena skupu WKŚ
1 września 2026: WKŚ oficjalnie otworzyła sezon main crop 2026/27 z ceną skupu 1 200 CFA/kg (~2,12 USD), bez zmian względem mid-crop. Wczesne analizy zbiorów wskazują poniżej średniego tworzenie cherelle na drzewach kakaowych, co zapowiada słabsze niż oczekiwano zbiory. WKŚ szacuje produkcję głównych zbiorów na ok. 1,8 mln ton (-18% r/r).
„Kluczowi producenci kakao.
Kakaowce rosną wyłącznie w wąskim pasie klimatycznym 20° na północ i południe od równika. O ile w latach 2024–2025 głównym zagrożeniem były susze, o tyle w 2026 roku AZJ zmaga się z odwrotnym problemem — nadmiernymi opadami zwiększającymi ryzyko chorób grzyb|nych.
► Zaktualizowano: US CPC 8 lipca — El Niño może być jednym z najsilniejszych od 75 lat
US Climate Prediction Center (8 lipca 2026) ogłosił, że wzorzec pogodowy El Niño, który pojawił się nad Pacyfikiem równikowym w czerwcu, może być jednym z najsilniejszych od ponad 75 lat. El Niño zwykle przynosi cieplejsze i suchsze warunki w Afryce Zachodniej, redukując wilgotność gleby, stresując drzewa kakaowe i obniżając plony. COCOBOD Ghana proj. produkcję 2026/27 na 450–550 tys. t vs 750 tys. t — spadek o 27–40%.
Globalna produkcja kakao koncentruje się w trzech głównych regionach: Afryce Zachodniej (ok. 70%), Ameryce Łacińskiej (ok. 15%) oraz Azji Południowo-Wschodniej (ok. 15%). WKŚ samodzielnie odpowiada za 40–45% światowych zbiorów. Ekwador dynamicznie zwiększa swoje znaczenie — prognoza 570–650 tys. ton w 2026 roku.
► Dodano: Ghana sezon 2025/26 = 750 tys. t (+25,6%), rewizja in dół dla 2026/27
Ghana zamknęła sezon 2025/26 (kończy się września 2026) zbiorami 750 tys. ton (+25,6% r/r) wg Ghana Cocoa Board. Jednocześnie prognoza na sezon 2026/27 została obcięta do 450–550 tys. t przez COCOBOD i do 650 tys. t przez GCOB po sierpniowym badaniu pod count. WKŚ utrzymała cenę skupu na poziomie 1 200 CFA/kg przez cały sezon 2025/26 i ten sam poziom zachowuje na start main crop 2026/27.
► KLUCZOWA ZMIANA: sygnał miesięczny z „Sprzedaj" (2.07.2026) na „Mocne kup" (4.09.2026)
Obraz techniczny kakao zasadniczo się zmienił od początku lipca 2026. Sygnał miesięczny (Investing.com, 4 września 2026, kontrakt CCZ6) to „Mocne kup‟ (vs „Sprzedaj‟ na początku lipca) — efekt wzrostu o +23% w ciągu dwóch miesięcy. Wskaźniki techniczne: Mocne kup (Kup:6); Średnie kroczące: Mocne kup (Kup:10). Sygnały krótkoterminowe również bycze: dzienny i tygodniowy — Mocne kup, godzinowy — Neutralny.
Widget analizy technicznej kontraktu terminowego na kakao US (CCZ6, pl.investing.com, 4 września 2026): Podsumowanie miesięczne — Mocne kup. Wskaźniki techniczne: Mocne kup (Kup:6, Sprzedaj:2). Średnie kroczące: Mocne kup (Kup:10, Sprzedaj:0).
Wykres CC1! (TradingView, 1 miesiąc, 4.09.2026): kurs 6 202 USD/t (+0,45%). Widoczny wzrost z ok. 5 800 USD (początek sierpnia) do szczytu ~6 600 USD (27 sierpnia), następnie korekta i stabilizacja ok. 6 200 USD. Zmiana 1M: +1,96%; 6M: +102,48%. Zmiana 1 rok: -18,94%.
Wykres historyczny CCZ6 (pl.investing.com, 4.09.2026): kurs 6 174 USD/t; zakres 52-tyg.: 2 846–7 644 USD/t. Zmiana 6M: +101,68%; 1 rok: -18,59%. Wyraźnie widoczny cały cykl: szczyt 2024–2025, krach do 2 846 USD (luty 2026) i odbicie do obecnych poziomów.
► Zaktualizowano: wszystkie wartości i sygnały
Podsumowanie: Mocne kup — Kup: 6, Neutralny: 2, Sprzedaj: 2
| Wskaźnik | Wartość | Sygnał |
|---|---|---|
| RSI(14) | 49,9 | Neutralny |
| STOCH(9,6) | 56,921 | Kup |
| StochRSI(14) | 85,97 | Wykup |
| MACD(12,26) | −0408,6 | Sprzedaj |
| ADX(14) | 30,58 | Kup |
| Williams %R | −44,426 | Kup |
| CCI(14) | 47,6137 | Neutralny |
| ATR(14) | 1 292,5 | Mniejsza lotność |
| Highs/Lows(14) | 131,2143 | Kup |
| Ultimate Oscillator | 53,462 | Kup |
| ROC | −27,475 | Sprzedaj |
| Bull/Bear Power(13) | 1 391,91 | Kup |
► Zaktualizowano: wszystkie wartości MA i sygnały (Mocne kup Kup:10)
Podsumowanie: Mocne kup — Kup: 10, Sprzedaj: 2
| Nazwa | Prosty (SMA) | Sygnał SMA | Wykładniczy (EMA) | Sygnał EMA |
|---|---|---|---|---|
| MA5 | 5 510,60 | Kup | 5 590,67 | Kup |
| MA10 | 4 757,70 | Kup | 5 586,91 | Kup |
| MA20 | 6 340,05 | Sprzedaj | 6 056,92 | Kup |
| MA50 | 6 722,63 | Sprzedaj | 6 064,46 | Kup |
| MA100 | 4 703,66 | Kup | 5 203,74 | Kup |
| MA200 | 3 527,76 | Kup | 4 227,00 | Kup |
► Zaktualizowano: wszystkie poziomy pivot
| Poziom | Klasyczna | Fibonacciego | Camarilla | Woodie | DeMark's |
|---|---|---|---|---|---|
| Opór 3 (R3) | 8 527,66 | 7 674,33 | 7 129,88 | 8 728,50 | — |
| Opór 2 (R2) | 7 674,33 | 7 175,82 | 7 010,25 | 7 774,75 | — |
| Opór 1 (R1) | 7 222,66 | 6 867,84 | 6 890,62 | 7 423,50 | 7 448,50 |
| Pivot Point | 6 389,33 | 6 389,33 | 6 389,33 | 6 469,75 | 6 482,25 |
| Wsparcie 1 (S1) | 5 917,66 | 5 870,82 | 6 651,38 | 6 118,50 | 6 143,50 |
| Wsparcie 2 (S2) | 5 064,33 | 5 562,84 | 6 531,75 | 5 164,75 | — |
| Wsparcie 3 (S3) | 4 612,66 | 5 064,33 | 6 412,12 | 4 813,50 | — |
Kurs (6 174 USD) notowany jest poniżej klasycznego Pivot Point (6 389,33 USD) — to zmiana vs lipiec, kiedy kurs był powyżej PP. Kluczowe wsparcie krótkoterminowe: 5 917–6 064 USD (S1, EMA MA50). Opór: 6 389–6 722 USD (PP, MA50 SMA).
Rok 2026 podzielił się na dwa wyraźne okresy. Styczeń–luty: kontynuacja krachu, dno przy 2 846 USD/t. Marzec–czerwiec: stopniowa odbudowa do 5 250 USD (25 czerwca). Lipiec–wrzesień: silny rajd do ~6 600 USD (koniec sierpnia) na rewizjach prognoz nadwyżki i potwierdzeniu El Niño. 4 września: start main crop w WKŚ — kluczowy moment roku dla bilansu podaży.
► Zaktualizowano: Q3 — wyższe ceny niż zakładano; dodano dane sierpień 2026
| Kwartał | Cena (USD/t) | Kluczowy czynnik |
|---|---|---|
| Q1 2026 (sty–mar, zrealizowany) | 2 846–7 800 | Krach na fali prognoz nadwyżki (StoneX, ICCO), wzrost zapasów ICE |
| Q2 2026 (kwi–cze, zrealizowany) | 3 100–5 250 | Odbicie na obawach o El Niño i nadmiernych opadach w AZJ |
| Q3 2026 (lip–wrz, częściowo zrealizowany) | 5 017–6 600 | El Niño, black pod disease, rewizje nadwyżki; 11-mies. szczyt sie. 2026 |
| Q4 2026 (paź–gru, prognoza) | 5 500–6 500 | Rezultaty main crop; bilans podaż–popyt sezonu 2026/27 |
► Zaktualizowano: tabela miesięczna — lipiec zrealizowany, sierpień zrealizowany, nowe prognozy na Q4
| Miesiąc | Cena (USD/t, zakres) | Tendencja | Kluczowe czynniki |
|---|---|---|---|
| Lipiec 2026 (zrealizowany) | 5 017–6 000 | ↑ Wzrost | Rewizja StoneX (25 tys. t); El Niño; Transgraph 80 tys. t |
| Sierpień 2026 (zrealizowany) | 5 500–6 600 | ↑↑ 11-miesięczne maks. | Black pod disease; Ghana -13%; COCOBOD 450–650 tys. t; US CPC: El Niño 75 lat |
| Wrzesień 2026 (bieżący) | 5 800–6 400 | → ↓/ Konsolidacja | Start main crop WKŚ (1.09); weryfikacja wielkości zbiorów; realizacja zysków |
| Październik 2026 | 5 500–6 300 | ↓ Sezonowa normalizacja | Napływ zbiorów głównych do portów; weryfikacja wpływu El Niño |
| Listopad 2026 | 5 200–6 100 | ↓ Sezonowa presja | Szczyt sezonu zbiorowego; bilans zapasów ICE |
| Grudzień 2026 | 5 000–5 900 | → Stabilizacja | Pozycjonowanie pod sezon 2026/27; wyniki main crop |
► Zaktualizowano: scenariusze bazowe podwyższone; rewizja nadwyżki 2026/27 zmienia punkt startowy
Po rewizjach StoneX (25 tys. t) i Transgraph (80 tys. t) dla sezonu 2026/27 punkt wyjścia dla prognoz 2027+ jest wyższy niż zakładano w lipcu. Ceny kakao we wrześniu 2026 notują ok. 6 174–6 202 USD/t — vs ok. 5 000 USD w projekcji bazowej sprzed kwartału.
JPMorgan wskazuje na strukturalny cel średnioterminowy na poziomie 6 000 USD/t do 2028 roku. Bank Światowy prognozuje dalszy spadek cen kakao w 2027 roku (ok. -4% r/r). Kluczową zmienną pozostało tempo odpowiedzi podażowej i realizacja El Niño. Dodatkowym czynnikiem od 2027 roku będzie unijny EUDR — premia cenowa dla kakao certyfikowanego jako wolnego od wylesiania.
| Rok/Horyzont | Scenariusz bazowy (USD/t) | Scenariusz byczy | Scenariusz niedźwiedzi | Kluczowe założenia |
|---|---|---|---|---|
| 2027 | 4 500–6 000 | 6 000–7 500 | 3 200–4 000 | Bank Światowy: -4% r/r; premia EUDR; wyniki main crop 2026/27 |
| 2028 | 5 000–6 500 | 6 500–8 000 | 3 200–3 800 | JPMorgan: cel 6 000 USD; nowe nasadzenia z Ekwadoru/Brazylii |
| 2029 | 4 800–6 200 | 6 200–7 500 | 3 000–3 600 | Dalsza normalizacja bilansu podaż–popyt |
| 2030 | 4 500–6 000 | 6 000–7 200 | 2 800–3 500 | Tempo starzenia plantacji vs nowych nasadzeń |
Rok 2026 pokazał, że rynek kakao potrafi w ciągu tygodni zmienić się nie do poznania — +23% w ciągu 2 miesięcy (lipiec–wrzesień 2026), 11-miesięczny szczyt przy ~6 600 USD w końcu sierpnia. Na platformie J2T można handlować kontraktami na kakao i inne surowce rolne przez całą dobę. Poprzez J2T CQG Futures można handlować kontraktami terminowymi na kakao z profesjonalnymi narzędziami analitycznymi i bezpośrednim dostępem do rynku ICE.
Handel na rynkach finansowych wiąże się z ryzykiem. Wartość inwestycji może zarówno rosnąć, jak i maleć, a inwestorzy mogą stracić cały zainwestowany kapitał. W przypadku produktów lewarowanych strata może przewyższyć wartość początkowej inwestycji. Szczegółowe informacje o ryzykach związanych z handlem na rynkach finansowych znajdują się w: Ogólnych warunkach świadczenia usług inwestycyjnych.
Dane prognostyczne bazują na informacjach dostępnych 4 września 2026. Prognozy mają charakter analityczny — nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. J2T jest regulowanym brokerem CFD (licencja CySEC).